Notranja Harmonija

Metoda EFT

Metoda EFT

Emotional Freedom Techniques = tehnike čustvenega osvobajanja = tapkanje

Tapkanje je učinkovit postopek za odpravljanje težav na področju čustvovanja. Temelji na ugotovitvi, da je vzrok za negativna čustva motnja v pretoku energije po telesu. Motnjo odstranimo tako, da se osredotočimo na problem in hkrati tapkamo po končnih točkah energijskih poti ali meridianov. Tako dosežemo čustveno razbremenitev in posledično boljše telesno zdravje.

Inženir strojništva Gary Craig je tehniko razvil leta 1996. Priročnik s podrobnimi navodili je brezplačno objavil na spletu in tako se je tehnika hitro razširila po vsem svetu. Za prevod v slovenščino je leta 2006 poskrbela Pika Rajnar, ki je tudi akreditirana predavateljica pri mednarodni organizaciji AAMET.

PODROČJA UPORABE:

  • pri razreševanju neprijetnih čustev

Nobeno čustvo ni samo po sebi negativno ali pozitivno. Vsako čustvo imajo svojo nalogo. Aktivira nas, da se prilagodimo spremembam v zunanjem svetu. Neprijetna čustva so tu zato, da nas varujejo, pozitivna pa nas ženejo naprej. Uporaba EFT metode nam pomaga sprostiti potlačena čustva, umiriti močna čustva in skrajšati trajanje neprijetnih čustev.

  • pri razreševanju posledic izjemno bolečih – travmatičnih dogodkov


Taki dogodki sprožijo v telesu reakcije, ki pomagajo preživeti bolečo ali ogrožujočo izkušnjo s čim manj posledicami. Odzovemo se aktivno z bojem ali begom ali pasivno, tako da v dogodku otrpnemo – zamrznemo, navidezno umremo. Telo si zapomni tako situacijo, zato da nas v podobni situaciji pravočasno opozori. Mehanizem, ki sicer opravlja pomembno funkcijo za preživetje, pa nas pogosto drži ujete v preteklosti, v bolečini, za katero si želimo, da je ne bi več čutili. EFT metoda je na tem področju izjemno učinkovita. V ZDA so jo preizkusili na vojnih veteranih, ki so z njeno pomočjo dokončno odpravili fobije.

  • pri ozaveščanju in spreminjanju negativnih prepričanj


Omejujoča prepričanja večinoma oblikujemo v zgodnjem otroštvu in jih kasneje samo utrjujemo. Na podlagi vedenja odraslih sklepamo, kaj naj si mislimo o sebi in svetu. Prepričanje enačimo z resnico in imamo občutek, da “tako pač je in nič ne morem narediti”. Najprej je potrebno omejujoča prepričanja ozavestiti, potem pa jih s tapkanjem nevtraliziramo in nadomestimo s prepričanji, ki nas podpirajo